Wraz ze wzrostem naszej świadomości o zagrożeniach w internecie, coraz więcej osób na poważnie bierze kwestie ochrony danych osobowych i swojej prywatności.
Powszechna digitalizacja, wprowadzenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z pewnością ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Internet bez wątpienia otwiera wiele nowych możliwości. Ma to jednak także drugą stronę, niosącą wiele niebezpieczeństw. W sieci jesteśmy narażeni na ataki hakerów, kradzież haseł i tożsamości, dokładną lokalizację. Podpowiadamy, jak się przed tym zabezpieczać.
Przez lata nie rozumieliśmy zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. Szybki rozwój technologiczny wymyka się spod kontroli i większość osób zwyczajnie nie jest świadoma, do jak dużego zasobu danych mają teraz dostęp algorytmy.
Sprawni hakerzy mogą bez trudu odkopać dawno usunięte żenujące zdjęcie z imprezy w młodości, a nawet dostać się do prywatnej korespondencji. Regularnie w mediach pojawiają się nagłówki przestrzegające przed kradzieżą danych, które pozwalają na wzięcie kredytu na kogoś innego. Takich niebezpieczeństw jest zdecydowanie więcej, dlatego warto się przed nimi chronić. Te kilka działań pomoże choć w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko tego, że padniesz ofiarą przestępstwa.
Oczywiście zastosowanie się nawet do wszystkich z wymienionych niżej działań nie daje gwarancji na to, że nigdy nie padniemy ofiarami ataku hakerskiego. Niemniej, to już duża bariera, która może utrudnić lub uniemożliwić wykradanie naszych danych złośliwym wirusom, które bez naszej wiedzy ściągnęliśmy na komputer. Oto co warto zrobić i o czym pamiętać!
To absolutna podstawa. Wybierz aplikację o szerokim działaniu, która ochroni Twój komputer przed wirusami, spamem, hakerami i innymi zagrożeniami, np. Kaspersky Internet Security.
Staraj się unikać sieci w kawiarniach i innych ogólnodostępnych miejscach. Takie połączenia często nie szyfrują ruchu, co sprawia, że inne osoby mogą łatwo podejrzeć, co robimy. Jeżeli musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, to unikaj logowania się, podawania numeru karty kredytowej i haseł.
Silne hasło składa się z co najmniej 12 znaków, posiada znaki specjalne, małe i duże litery oraz cyfry. Do każdego serwisu używaj innego hasła i wyłącz opcję automatycznego zapamiętywania.
Większość banków i innych stron usługowych oferuje już logowanie dwu-, a nawet trzyetapowe. To pozwala zwiększyć bezpieczeństwo.
Najlepiej na dyskach zewnętrznych lub w specjalnie dedykowanych do tego aplikacjach. W razie usunięcia korespondencji czy ważnych dokumentów będziesz mógł łatwiej dostać się do najważniejszych informacji.
Ogranicz dostęp do zdjęć i prywatnych danych wyłącznie dla swoich bliskich znajomych. Multimedia udostępniane w mediach społecznościowych są szczególnie łatwym łupem dla hakerów.
Uważaj na strony sklepów internetowych, które nie zaczynają się na “https://”. Wprowadzone tam dane mogą być niedostatecznie dobrze chronione, dlatego lepiej zrezygnować z takich zakupów.
To tylko niektóre z propozycji, które pomogą Ci lepiej zadbać o prywatność w sieci. Najlepiej sprawdzi się kompleksowe działanie i stosowanie wielu tych wskazówek jednocześnie.
Warto pamiętać także o tym, ile wspaniałych możliwości daje nam korzystanie z internetu. Nie należy od niego uciekać, ale nauczyć się mądrze go używać. Trzeba trzymać się zasady ograniczonego zaufania i być świadomym tego, że w sieci nic nie znika i nic nie jest w pełni anonimowe.
Nie dziel się poufnymi informacjami w zwykłym czacie w mediach społecznościowych, nie udostępniaj nikomu swoich haseł czy danych, zawsze sprawdzaj rzetelność i ochronę strony, z której korzystasz. Takie praktyki zdecydowanie zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Regularnie sprawdzaj komputer pod kątem wirusów, żeby jak najszybciej usunąć ewentualne zagrożenie.
Przeczytaj też: 4 APLIKACJE MODOWE, KTÓRE KAŻDY STYLOWY FACET CHCE MIEĆ W SWOIM TELEFONIE
Zdjęcie główne: olia danilevich/ pexels.com