Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cyberbezpieczeństwo w sieci – wykłady online dla seniorów

Bezpieczeństwo w sieci
electrocrank
electrocrank
Cyberbezpieczeństwo w sieci – wykłady online dla seniorów

Kiedy bankowość, zakupy i urzędy zaczęły coraz bardziej istnieć w sieci, ciężko wyobrazić sobie życie bez znajomości komputera.

Nawet jeśli czujesz, że portale społecznościowe nie są odpowiednim miejscem dla Ciebie, wciąż warto wiedzieć, jak bezpiecznie wyszukiwać w internecie informacje i jak nie dać się oszukać przy wpisywaniu wrażliwych danych.

Informacje o sieci… w sieci!

Aby bezpiecznie poruszać się po sieci, nie musisz zapisywać się na kurs ani prosić o pomoc młodszego członka rodziny. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz właśnie w internecie! Oczywiście, warto sięgać do sprawdzonych i rzetelnych źródeł, ponieważ, jak wiadomo, w sieci niezwykle łatwo o nieprawdziwe informacje.

Od czego zacząć? Na rządowym portalu gov.pl znajdziesz interesującą serię filmów „Seniorze – spotkajmy się w sieci”, gdzie poruszanych jest wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Wśród nich obejrzysz między innymi wideo o internetowych oszustach, komunikatorach czy załatwianiu spraw w sieci. Jeśli czujesz, że materiały te nie wyczerpały w pełni tematu cyberbezpieczeństwa, zajrzyj również na strony uniwersytetów trzeciego wieku. Bez wychodzenia z domu uzyskasz w ten sposób dostęp do kursów przygotowanych przez specjalistów w tej dziedzinie.

Przeczytaj też jak korzystać z allegro.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

Obecność seniorów w sieci nie jest niczym dziwnym, a mimo to jest ona często traktowana niepoważnie lub jest zupełnie niezauważana. Podczas gdy dzieci już od najmłodszych lat uczą się informatyki w szkole, mało kto przejmuje się pomocą starszemu pokoleniu w zaaklimatyzowaniu się w internecie. 

Cyberoszuści korzystają z braku odpowiedniej edukacji w społeczeństwie i wykorzystują niewiedzę początkujących użytkowników sieci. Na szczęście możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć szukać informacji na własną rękę. Wystarczy, że korzystając z opracowanych przez specjalistów internetowych kursów dowiesz się, czym jest metoda oszustwa „na wnuczka” lub „na ZUS”, a już zawsze będziesz wiedzieć, jak postępować w przypadku podejrzanej sytuacji w cyberprzestrzeni.

Internet to niesamowite narzędzie, które poszerza horyzonty i potrafi znacząco zwiększyć komfort życia – jeśli wiemy, jak odpowiednio z niego korzystać. W końcu z odpowiednią wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci będziesz w stanie bez problemu załatwić urzędowe sprawy z komfortu własnego mieszkania, umówić się na wizytę do lekarza czy nawet zrobić zakupy. Internet to miejsce dla każdego z nas, niezależnie od wieku, zainteresowań czy wykształcenia.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

electrocrank

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykrywanie anomalii termicznych może zwiększyć bezpieczeństwo i oszczędności twojej firmy?
Jak wykrywanie anomalii termicznych może zwiększyć bezpieczeństwo i oszczędności twojej firmy?
Dowiedz się, jak technologia wykrywania anomalii termicznych może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz oszczędności w Twojej firmie. Zrozum, jak skutecznie wykorzystać to rozwiązanie.
Ostatnie wpisy