Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Cyberbezpieczeństwo w sieci – wykłady online dla seniorów

Bezpieczeństwo w sieci
electrocrank
electrocrank
Cyberbezpieczeństwo w sieci – wykłady online dla seniorów

Kiedy bankowość, zakupy i urzędy zaczęły coraz bardziej istnieć w sieci, ciężko wyobrazić sobie życie bez znajomości komputera.

Nawet jeśli czujesz, że portale społecznościowe nie są odpowiednim miejscem dla Ciebie, wciąż warto wiedzieć, jak bezpiecznie wyszukiwać w internecie informacje i jak nie dać się oszukać przy wpisywaniu wrażliwych danych.

Informacje o sieci… w sieci!

Aby bezpiecznie poruszać się po sieci, nie musisz zapisywać się na kurs ani prosić o pomoc młodszego członka rodziny. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz właśnie w internecie! Oczywiście, warto sięgać do sprawdzonych i rzetelnych źródeł, ponieważ, jak wiadomo, w sieci niezwykle łatwo o nieprawdziwe informacje.

Od czego zacząć? Na rządowym portalu gov.pl znajdziesz interesującą serię filmów „Seniorze – spotkajmy się w sieci”, gdzie poruszanych jest wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Wśród nich obejrzysz między innymi wideo o internetowych oszustach, komunikatorach czy załatwianiu spraw w sieci. Jeśli czujesz, że materiały te nie wyczerpały w pełni tematu cyberbezpieczeństwa, zajrzyj również na strony uniwersytetów trzeciego wieku. Bez wychodzenia z domu uzyskasz w ten sposób dostęp do kursów przygotowanych przez specjalistów w tej dziedzinie.

Przeczytaj też jak korzystać z allegro.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

Obecność seniorów w sieci nie jest niczym dziwnym, a mimo to jest ona często traktowana niepoważnie lub jest zupełnie niezauważana. Podczas gdy dzieci już od najmłodszych lat uczą się informatyki w szkole, mało kto przejmuje się pomocą starszemu pokoleniu w zaaklimatyzowaniu się w internecie. 

Cyberoszuści korzystają z braku odpowiedniej edukacji w społeczeństwie i wykorzystują niewiedzę początkujących użytkowników sieci. Na szczęście możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć szukać informacji na własną rękę. Wystarczy, że korzystając z opracowanych przez specjalistów internetowych kursów dowiesz się, czym jest metoda oszustwa „na wnuczka” lub „na ZUS”, a już zawsze będziesz wiedzieć, jak postępować w przypadku podejrzanej sytuacji w cyberprzestrzeni.

Internet to niesamowite narzędzie, które poszerza horyzonty i potrafi znacząco zwiększyć komfort życia – jeśli wiemy, jak odpowiednio z niego korzystać. W końcu z odpowiednią wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci będziesz w stanie bez problemu załatwić urzędowe sprawy z komfortu własnego mieszkania, umówić się na wizytę do lekarza czy nawet zrobić zakupy. Internet to miejsce dla każdego z nas, niezależnie od wieku, zainteresowań czy wykształcenia.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

electrocrank

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalizacja pracy zdalnej dzięki aplikacjom dla Microsoft 365
Optymalizacja pracy zdalnej dzięki aplikacjom dla Microsoft 365
Przekonaj się, jak wykorzystać pełen potencjał aplikacji Microsoft 365, aby optymalizować zdalną pracę. Dowiedz się, jak poprawić wydajność i efektywność swojego teamu.
Ostatnie wpisy