Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak chronić prywatność w sieci? Oto kilka cennych wskazówek

Bezpieczeństwo w sieci
electrocrank
electrocrank
Jak chronić prywatność w sieci? Oto kilka cennych wskazówek

Wraz ze wzrostem naszej świadomości o zagrożeniach w internecie, coraz więcej osób na poważnie bierze kwestie ochrony danych osobowych i swojej prywatności. 

Powszechna digitalizacja, wprowadzenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z pewnością ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Internet bez wątpienia otwiera wiele nowych możliwości. Ma to jednak także drugą stronę, niosącą wiele niebezpieczeństw. W sieci jesteśmy narażeni na ataki hakerów, kradzież haseł i tożsamości, dokładną lokalizację. Podpowiadamy, jak się przed tym zabezpieczać.

Czy w internecie istnieje prywatność?

Przez lata nie rozumieliśmy zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. Szybki rozwój technologiczny wymyka się spod kontroli i większość osób zwyczajnie nie jest świadoma, do jak dużego zasobu danych mają teraz dostęp algorytmy.

Sprawni hakerzy mogą bez trudu odkopać dawno usunięte żenujące zdjęcie z imprezy w młodości, a nawet dostać się do prywatnej korespondencji. Regularnie w mediach pojawiają się nagłówki przestrzegające przed kradzieżą danych, które pozwalają na wzięcie kredytu na kogoś innego. Takich niebezpieczeństw jest zdecydowanie więcej, dlatego warto się przed nimi chronić. Te kilka działań pomoże choć w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko tego, że padniesz ofiarą przestępstwa. 

Jak chronić dane i tożsamość w sieci? Praktyczne wskazówki

Oczywiście zastosowanie się nawet do wszystkich z wymienionych niżej działań nie daje gwarancji na to, że nigdy nie padniemy ofiarami ataku hakerskiego. Niemniej, to już duża bariera, która może utrudnić lub uniemożliwić wykradanie naszych danych złośliwym wirusom, które bez naszej wiedzy ściągnęliśmy na komputer. Oto co warto zrobić i o czym pamiętać!

  1. Zainstaluj dobry program antywirusowy

To absolutna podstawa. Wybierz aplikację o szerokim działaniu, która ochroni Twój komputer przed wirusami, spamem, hakerami i innymi zagrożeniami, np. Kaspersky Internet Security.

  1. Nie korzystaj z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi

Staraj się unikać sieci w kawiarniach i innych ogólnodostępnych miejscach. Takie połączenia często nie szyfrują ruchu, co sprawia, że inne osoby mogą łatwo podejrzeć, co robimy. Jeżeli musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, to unikaj logowania się, podawania numeru karty kredytowej i haseł. 

  1. Zawsze stosuj bezpieczne hasła

Silne hasło składa się z co najmniej 12 znaków, posiada znaki specjalne, małe i duże litery oraz cyfry. Do każdego serwisu używaj innego hasła i wyłącz opcję automatycznego zapamiętywania. 

  1. Korzystaj z logowania dwuskładnikowego

Większość banków i innych stron usługowych oferuje już logowanie dwu-, a nawet trzyetapowe. To pozwala zwiększyć bezpieczeństwo. 

  1. Twórz kopie zapasowe

Najlepiej na dyskach zewnętrznych lub w specjalnie dedykowanych do tego aplikacjach. W razie usunięcia korespondencji czy ważnych dokumentów będziesz mógł łatwiej dostać się do najważniejszych informacji. 

  1. Dostosuj ustawienia prywatności w mediach społecznościowych

Ogranicz dostęp do zdjęć i prywatnych danych wyłącznie dla swoich bliskich znajomych. Multimedia udostępniane w mediach społecznościowych są szczególnie łatwym łupem dla hakerów.

  1. Sprawdzaj szyfrowanie połączenia SSL

Uważaj na strony sklepów internetowych, które nie zaczynają się na “https://”. Wprowadzone tam dane mogą być niedostatecznie dobrze chronione, dlatego lepiej zrezygnować z takich zakupów. 

To tylko niektóre z propozycji, które pomogą Ci lepiej zadbać o prywatność w sieci. Najlepiej sprawdzi się kompleksowe działanie i stosowanie wielu tych wskazówek jednocześnie. 

Końcowe porady

Warto pamiętać także o tym, ile wspaniałych możliwości daje nam korzystanie z internetu. Nie należy od niego uciekać, ale nauczyć się mądrze go używać. Trzeba trzymać się zasady ograniczonego zaufania i być świadomym tego, że w sieci nic nie znika i nic nie jest w pełni anonimowe.

Nie dziel się poufnymi informacjami w zwykłym czacie w mediach społecznościowych, nie udostępniaj nikomu swoich haseł czy danych, zawsze sprawdzaj rzetelność i ochronę strony, z której korzystasz. Takie praktyki zdecydowanie zwiększą Twoje bezpieczeństwo. Regularnie sprawdzaj komputer pod kątem wirusów, żeby jak najszybciej usunąć ewentualne zagrożenie. 

Przeczytaj też: 4 APLIKACJE MODOWE, KTÓRE KAŻDY STYLOWY FACET CHCE MIEĆ W SWOIM TELEFONIE

Zdjęcie główne: olia danilevich/ pexels.com

electrocrank

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sztuczna inteligencja dominuje ludzi, Elon Musk ostrzega
Sztuczna inteligencja dominuje ludzi, Elon Musk ostrzega
Miliarder ostrzega, że już za 5 lat możliwe jest zdominowanie człowieka przez wirtualną rzeczywistość. Nie są to zresztą pierwsze wypowiedzi […]
Ostatnie wpisy